Implant - cena

Implanty zębowe sposobem na olśniewający uśmiech

Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala uzupełnić ubytki w naturalnym uzębieniu. Odpowiednio dobrane i założone mogą służyć przez wiele lat, a nawet do końca życia. Implanty charakteryzują się dużą wytrzymałością i nie wyróżniają się na tle naturalnych zębów.

Implant zęba – co to takiego?

Implant zęba to specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba, który zastępuje korzeń naturalny. Zostaje on wkręcony do kości wyrostka zębowego i stanowi podstawę dla korony protetycznej, czyli tzw. sztucznego zęba. Implanty zębowe mogą stanowić uzupełnienie pojedynczych zębów lub też całych łuków zębowych.

Implanty w przypadku całkowitego bezzębia

Implanty są również dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pacjent cierpi na całkowity brak uzębienia. Zauważyć jednak warto, że ilość brakujących zębów nie wskazuje bezpośrednio na ilość implantów, które zostaną wszczepione. Podczas konsultacji stomatologicznej pacjent dowiaduje się w jakiej ilości i gdzie umieszczone zostaną implanty zębowe, by móc oprzeć na nich całą protezę. Zabieg taki nazywany jest implantacją kilkupunktową.

Rodzaje implantów zębowych, ich wady i zalety

Implant stomatologicznyRodzaje implantów zębowych mogą być różne. Najpopularniejsze oraz najdłużej stosowane są implanty tytanowe, które w bezpieczny sposób mogą być stosowane dla większości osób. Ich zaletą jest wyjątkowa trwałość oraz brak skutków ubocznych. Minusem z kolei jest jego srebrnoszary kolor, który nie sprzyja estetyce uśmiechu gdy dojdzie np. do odsłonięcia szyjek zębowych. Dlatego też tytanowe implanty zębowe doczekały się alternatywy w postaci implantów cyrkonowych. Te z kolei w kolorze i teksturze są identyczne jak naturalna tkanka budująca zęby. Implanty zębów wykonane z materiału cyrkonowego są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zimne, gorące lub kwaśne napoje oraz zmiany temperatury otoczenia.

Implanty podstawą dla korony protetycznej

Implanty, umieszczone w kości wyrostka zębowego, stanowią podstawę dla sztucznych zębów zwanych koronami. Korony protetyczne wykonane mogą być z materiałów metalowych, akrylowych, ceramicznych i cyrkonowych. Każdy z tych rodzajów nałożony może zostać zarówno na implanty zębowe wykonane z tytanu i cyrkonu.

To, jaki rodzaj implantu i korony wybrać, ustala lekarz podczas konsultacji stomatologicznej.

Implant zębowy – jak wygląda zabieg?

Implant zębowy zakładany jest podczas zabiegu, który składa się z trzech następujących po sobie etapów:

1. Wszczepienie implantu do kości. Jest to zabieg, który zawsze poprzedza wykonanie zdjęcia pantomograficznego, z którego lekarz odczytuje, czy pozostałe w dziąsłach kości są wystarczające by wprowadzić w nie implanty. Wszczepienie implantu trwa od 30 minut do 2 godzin i przeprowadzone może być w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie. Implanty zębowe wszczepić można do kości w żuchwie, wówczas okres gojenia rany trwa ok. 3 miesięcy, lub do kości w szczęce, co wydłuża czas zrośnięcia się implantu z naturalną kością do 6 miesięcy.

2. Wkręcenie śruby gojącej, co pozwala na szybsze zagojenie się błony śluzowej otaczającej implant oraz wymodelowanie kształtu dziąsła pod założenie korony.

3. Zamocowanie sztucznego zęba. Etap ten zaczyna się od przymocowania tzw. łącznika do implantu, na którym umieszczana jest korona protetyczna.

Implanty zębów – zalecenia po zabiegu

Implanty zębów są ciałem obcym wprowadzonym do organizmu. Aby nie zostały odrzucone a proces gojenia się ran przebiegał bez powikłań, pamiętać należy o następujących zaleceniach pozabiegowych:

1. Miejsce wszczepienia implantu należy schładzać zimnymi okładami, co pozwoli zminimalizować obrzęk, który pojawia się po upływie doby od zabiegu.

2. Leki przeciwbólowe i antybiotyki przepisane przez lekarza należy zażywać skrupulatnie i w wyznaczonych dawkach.

3. Zalecana jest dieta półpłynna o temperaturze pokojowej.

4. Kilka razy dziennie zaleca się płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, które posiadają właściwości oczyszczające i zapobiegają tworzeniu się kamienia i płytki nazębnej.

5. W pierwszych dniach po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, palenia papierosów a także intensywnego śmiechu i szerokiego otwierania jamy ustnej.

Ile kosztuje implant zęba i co zawiera cena?

Ile kosztuje implant zęba zależy w dużej mierze od materiałów na jakie się zdecydujemy. Oczywistym jest, że implant z materiału cyrkonowego będzie droższy niż tytanowy. Ogólnie przyjąć można, że cena implantu oscyluje w okolicach 3500 zł. W kwocie tej zawierają się konsultacje stomatologiczne oraz koszt przeprowadzonego zabiegu i wszczepionego implantu. Cena implantu zawiera w sobie szereg kosztów, które składają się na jego założenie. Decydując się na implanty zębów, koszty szacować możemy przykładowo w taki oto sposób:

 • konsultacja u implantologa 100 zł
 • zdjęcie pantomograficzne 80 zł
 • implant tytanowy 2000 zł
 • implant cyrkonowy 2600 zł
 • odsłonięcie implantu ok 100 zł
 • mocowanie śrub gojących ok 100 zł
 • korona metalowo – porcelanowa 500 zł
 • korona pełnoceramiczna 1000 zł
5 (100%) 10 głosów

15 komentarzy

 1. Author

  Bardzo szczegółowy artykuł opisujący dokładnie przebieg wszczepienia implantu zębowego – czegoś takiego właśnie potrzebowałam. Musiałam się dokształcić przed zabiegiem 😀

 2. Author

  Mi znajomi polecili K2Dental gdzie sami sobie wstawiali implanty zębowe. Z tego co się dowiedziałam to maja bardzo przystępne ceny. Za tydzień idę na konsultację i sama sprawdzę co mają mi do zaoferowania..

 3. Author

  Hmm ciekawe czemu wstawianie implantu zębowego jest takiego drogie..przecież sam implant pewnie jest dosyć tanii

  1. Author

   Dlatego właśnie z tego powodu należy wybrać odpowiednią placówkę stomatologiczną gdzie nie zrobią nas w .. Przed zdecydowaniem się na implant zębowy ważne jest aby pierw porównać ceny w internecie 😀

  2. Author

   Wstawienie implantu zębowego jest takie drogie, ponieważ sama ta „śrubka” kosztuje średnio z 800zł(zależy od modelu i firmy) do tego klinika musi opłacić stomatologa, ponieważ przeważnie taki to jest na kontrakcie plus no dodatkowo dochodzą wszystkie koszty związane ze sprzętem, który jest potrzebny do wykonania takiego zabiegu. Co ileś zabiegów muszą wymieniać tam jakieś komponenty.

   1. Author

    no i należy wspomnieć, że do tego dochodzi wykonania specjalnego zabiegu, który składa się z kilku etapów. Czasami dochodzi do tego podniesienie dna zatoki oraz regeneracja kości przed faktycznym wstawieniem implantu zębowego 😛

 4. Author

  A mnie w ogóle te implanty zębowe nie interesują bo mam zdrowe zęby, ponieważ o nie dbam i zapobiegam takim sytuacją – oczywiście osoby, które utraciły ząbki w wypadku to inna sprawa 🙂

  1. Author

   Niektórzy dbają o zęby, ale po pewnym czasie i tak muszą je leczyć.. Wpływ ma na to genetyka. Znam osoby, które kompletnie olewają higienę jamy ustnej (gazowane napoje, słodyczne, chrupeczki i inne badziewia) i nigdy nie miały problemów z zębami 🙂

  2. Author

   Skoro implanty zębowe cię nie interesują to po co tutaj piszesz? Daj się wypowiedzieć innym co mają coś do powiedzenia na temat powyższego artykułu lub ich historii związanych w szczepieniem implantu 🙂

 5. Author

  Orientuje się ktoś czy jest opcja przperowadzenia zabiegu wszczepienia implantu zębowego na NFZ?

  1. Author

   Raczej nie ma takiej opcji. Lepiej już iść do stomatologa i powiedzieć mu aby wstawił coś taniego zapasowego do momentu aż nie uzbierasz kasy ;d

 6. Author

  W końcu jakiś artykuł, który podaje rzeczywiste koszty wszczepienia implantu zębowego. Jak ktoś mi mówi, że wszczepił implant za 2,5k to chyba mu tam jakiś odpad z odzysku wszczepili, albo ma na myśli koszt samego implantu.

  1. Author

   no dokładnie, albo ludzie chodzą na zabiegi z jakiś gruponów xD. Lepiej wybrać profesjonalną klinikę, zobaczyć w internecie opinie i jaką specjalizację ma stomatolog i ile lat doświadczenia.

 7. Author

  Obecnie mam regenerację kości, ponieważ nie mogłem wcześniej pozwolić sobie na implant.. Implant zębowy spoko opcja tylko szkoda, że tak długo trzeba czekać na końcowe efekty.

 8. Author

  Nie zdawałam sobie sprawy, że ten zabieg wszczepienia implantu zębowego jest taki skomplikowany i składa się z tylu etapów, masakra. Hmm taki implant zawsze lepszy niż most protetyczny i piłowanie sobie sąsiednich zębów ;d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *